Volvo je považováno za jednu z nejkvalitnějších značek evropského trhu a tak není divu, že chce jít s dobou a mít svůj vlastní elektromobil. Tím by se měl stát model XC40, tedy nejprodávanějších SUV automobilky.

Kdo by nechtěl elektrickou XC40

Volvo dlouho tajilo, který z jeho modelů bude mít tu čest stát se prvním elektromobilem značky, ovšem na premiéře novinky v podobě sedanu S60, to konečně prozradil Thomas Ingnlath, šéfdesignér automobilky. Ten potvrdil domněnky, že oním vyvoleným modelem bude skutečně tolik oblíbená XC40. A hned přidal informaci, že druhým modelem s elektromotorem bude vlajková loď společnosti Volvo XC90. Nejdříve si však musíme počkat na premiéru elektromobilu od sestreské automobilky Volva, Polestaru.

Prodeje elektrické XC90 jsou v současné době odhadovány na rok 2021, což znamená, že XC40 přijde o rok dříve. Volvo zároveň prozradilo, že neplánuje žádné nové modely, které by v příštím roce uvedla a zaměří se právě na elektrifikaci své současné modelové palety.

Elektrifikace je budoucnost

„Už není tajemstvím, že prvním elektromobilem Volva bude XC40. Přijede velmi brzy po Polestaru 2. Postupně pak elektrický pohon dostaneme do dalších částí modelové řady,“ uvedl Ingenlath při nedávném představení sedanu S60. „Přístupem k elektromobilům se lišíme od mnoha značek. Ale nikdo neví, jak jejich plány budou fungovat v dlouhodobém horizontu. Elektrifikace je budoucností automobilového průmyslu, ale jak to automobilka zvládne, když postaví nové čistě elektrické vozy? Je mnohem přirozenější udělat z toho další variantu pohonu,“ myslí si šéfdesignér Volva.

Švédové považují elektromobily za jasně danou budoucnost, a proto odhadují, že již v roce 2025 bude více jak jedna poloviny jejich prodaných modelů představovat právě elektromobily. O šíření jejich dobrého jména by se měl postarat i již výše zmíněný Polestar, který bude produkovat vozy s neotřelým designem, zatímco Volvo pojede v zajetých kolejích luxus a užitkovostí.