Vláda se chystá vydat několik podpůrných opatření, které budou motivovat zájemce k nákupu elektromobilů a podpoří vývoj automobilů s autonomním řízením. Navrhuje například, aby automobily nemusely platit registrační poplatky a měly bezplatný vjezd do center měst.

Mezi návrhy je například možnost zrychleného odepisování pro podnikatele, či možnost kombinace dotace na pořízení vozu s operativním leasingem. Pro testování automobilů s autonomním řízením má vzniknout nový polygon. Všechna tato opatření vyplývají z vládního Akčního plánu o budoucnosti automobilové průmyslu ČR, který má v pondělí schvalovat vláda.

Ten by měl ve své finální podobě obsahovat 25 akčních opatření. Na jeho vytvoření se dohodli zástupci automobilového průmyslu s premiérem Bohuslavem Sobotkou letos v únoru. Plán je součástí memoranda, která mají automobilky v nejbližší době s vládou uzavřít. Vedle podpory nákupu elektromobilů a podpory vývoje autonomního řízení by se měla opatření týkat také digitalizace automobilového provozu.

Možnost zrychleného odepisování elektromobilů uvažuje akční plán v letech 2019 až 2025. Do konce tohoto roku by pak pro elektromobily mohla být zavedena odlišná registrační značka, která by jim umožňovala vjíždět do některých městských částí a využívat jízdní pruhy pro MHD. V příštím roce by pak mohly být elektromobily osvobozeny od správního poplatku 800 korun za registraci. Stát zároveň chce analyzovat možnosti sítě dobíjecích stanic a jejich provoz. Provozní podpora by mohla být formou provozní dotace.

Elektromobily jsou stále výrazně dražší než automobily na klasický konvenční pohon. Ročně se jich v Česku prodají řádově stovky. Již od loňského roku mohou organizace žádat o pořízení ekologických vozidel na dotaci od ministerstva životního prostředí a firmy od ministerstva průmyslu a obchodu. Její čerpání však nebylo možné kombinovat s operativním leasingem.