Před nějakým časem se především na facebookových stránkách prohnaly články o velice zajímavém nálezu ve Francii, kde byly objeveny velice raritní monoposty Formule 1, které nehnutě ležely na jakési zahradě, a zub podmínek na nich již začínal nechávat svou stopu. Jak to tak vypadá, onen nález nakonec nebude zase tak unikátní, protože vše se zdá být jinak.

Kdyby se jednalo o skutečné formule F1, znamenalo by to neskutečně důležitý nález. Bohužel i přesto, že vozy na první pohled vypadají velice věrohodně, ve skutečnosti se nejspíše vůbec nejedná o originály. A je to patrné pokud se na vozy podíváme více do detailu. U některých monopostu totiý působí zvláštně jejich kola a divné jsou i nápravy. Například Arow A6 byl ve své době zcela jinak barevně vyveden. Problém je i se sponzory u některých vozů jako například u Bettonu a nesrovnalosti panují i u monopostu Lotusu. Například Ayrton Senna zavodil s číslem 12, ovšem nalezený monopost na sobě nese číslo 11.

A tak se z naprosto unikátního nálezu pomalu stává spíše zajímavý nález. Jedná se nejspíše o sbírku jakéhosi nadšence, který sbíral repliky formulí v životní velikosti, či si je sám dokonce vyráběl. O trochu více zajímavější nález by se jednalo, pokud by se potvrdilo, že se jedná o showcary jednotlivých stájí, ale i to je dost nepravděpodobné.

I přesto všechno se však jedná o raritní nález, protože tolik monopostů pohromadě dneska již jen tak neuvidíte.