Archeologie se nezabývá pouze tisíce let starými poklady, které jsou ukryty hluboko v zemi. Občas jí spadne do hledáčku i mnohem mladší kus historie. Stejně tak je tomu i u objeveného automobilu ve vojenské oblasti v Larkhillu.

Právě tato bývala vojenská oblast je díky své historii pro archeology velice zajímavá. Při pátrání po památkách z dob druhé světové války však objevili něco, co vůbec nečekali. Archeologický tým pod vedení profesorů z Univerzity of Wessex narazil na pohřbený automobil značky MG. Jedná se o model J2 z roku 1932.

Součástí archeologického průzkumu nebylo jen odhalení vozu a jeho prozkoumání. Archeology samozřejmě zajímá i jeho historie. To jim umožnilo vyražené sériové číslo na podvozku automobilu, které byl J2192. Díky němu se tak podařilo nalézt i majitelé vozu, kterým byl jakýsi H. Howard. Vlastníků však bylo nejspíše více. Jeden z nich se pak rozhodl ukončit život tohoto vozu jeho odložením do jámy připravené pro uskladnění munice. Zde poté odpočíval až dodnes.

Tento model MG J2 je jedním z 2.083 kousků, které vznikly. Bylo to pro nás skutečné překvapení,“ popsal Damien Campbell-Bell z archeologického týmu Wessex. „Podle pneumatik usuzujeme, že auto jezdilo až do počátku 60. let.“ Ještě předtím, než automobil jeho majitel zahrabal, rozhodl se jej nejspíše renovovat. Svědčí o tom demontáž velké části jeho karoserie. Ovšem jak to tak vypadá, z toho záměru nakonec sešlo.

Celkový nález a jeho kontext je natolik zajímavý, že se archeologové rozhodli převést jej do 3D modelu. Spojili velké množství vyfotografovaných ploch nálezu a poté je převedli do elektronické podoby. Výsledek je poté velice povedený a umožňuje nám celý nález pochopit skutečně do detailu.