Výhodou nového automobilu je perfektní technický stav a jistota, že s ním předchozí majitel nezacházel tak, jak vy byste si nedovolili ani v nejzběsilejších představách. Jenomže ne všichni si mohou nové auto dovolit a roli hraje také fakt, že v momentě nákupu výrazně klesá hodnota. Proto většina lidí volí ojeté vozy, jejichž koupě bývá časově náročnější a vyžaduje důsledný přístup. Pokud se při hledání ojetiny ukvapíte, pravděpodobně nakonec spláčete nad výdělkem.

Dobrá zpráva je, že současný stav trhu nahrává spíše kupujícím. Ojetých automobilů je k mání víc než dost, což potvrzuje i známý pražský autobazar Auto Výhybka. Při hledání toho pravého používejte selský rozum a řiďte se následujícími pravidly:

Pořiďte si vhodně zvolený model

Spousta lidí si nakonec pořídí úplně jiné auto, než jaké si chtěli koupit původně. A to jednoduše proto, že propadli pomíjivému nadšení (např. z důvodu akční ceny apod.). Ale je třeba si uvědomit, že s autem budete jezdit každý den, a proto by vám měl vyhovovat především po praktické stránce.

Zjistěte si o všechny informace

Jakmile budete mít vybráno, začněte googlovat, případně se sejděte s někým, kdo automobilům rozumí, a zeptejte se na podrobnosti o daném modelu. Seznamte se s přednostmi i slabými místy – jedině tak budete vědět, na co se zaměřit při prohlídce konkrétního vozu.

Držte se rozpočtu

Počítejte s tím, že do ojetého auta budete muset investovat. Koupě staršího vozu, který nepotřebuje žádné drobné opravy, je velké štěstí. Proto se snažte dodržet stanovený rozpočet a nechte si určitou částku bokem kvůli případným investicím.

Vozidlo důkladně zkontrolujte

Ať už nakonec navštívíte renomovaný autobazar Praha, nebo ojetinu najdete na inzertním serveru, nepodceňujte význam důkladné prohlídky a testovací jízdy. Můžete si s sebou vzít mechanika, případně se s prodejcem domluvit a zajet s vozem do blízkého autoservisu. Solidní prodejce by s tím neměl mít problém – v opačném případě se po autě poohlédněte jinde.