Elektromobily jsou už teď velice populárně, především na východě Evropy by ale nadšení potřebovalo nakopnout. Jak toho ale dosáhnout?

Nabíjecí stanice pro elektromobily v Česku stále chybí. Za poslední rok se sice síť rozrostla, v dalších letech by ale potřebovala výraznější impulz. Ten by mohl přijít už letos v podobě největší nabíjecí stanice pro elektromobily v Česku.

Málo dobíjecích stanic

Pokud si představujete velké parkoviště plné elektrických aut, pak vás musíme zklamat. Nejvější nabíjecí stanice pro elektromobily v Česku totiž zvládne obsloužit pouze 16 řidičů. I to je ale dobrý začátek. Je jasné, že se robustní síť nabíjecích stanic nedá vybudovat přes noc. Stejně tak je jasné, že to bude stát spoustu peněz. Pro řidiče jsou ale aktuálně důležitější jiné otázky.

Pojďme se podívat na to, co řidiči poskytne klasické auto na fosilní paliva. To je pohodlné, levné a nabízí dlouhý dojezd. To všechno zatím elektromobilům chybí k tomu, aby se jim povedlo nadobro dobýt automobilový trh. Nejbolavější je ale zřejmě otázka dojezdu. Ta se u moderních elektromobilů pohybuje kolem 300 – 500 km. V některých případech ale samozřejmě narazíte na výrazně nižší dojezdové vzdálenosti. A to je problém.

Jak to vyřešit?

Efektivní akumulace energie do baterií je zkrátka něco, co musí inženýři u elektromobilů co nejrychleji vylepšit. V opačném případě bude všechny majitele automobilů čekat nemilý osud. A zůstat odkázaný na přijíždění mezi nejbližšími dobíjecími stanicemi rozhodně není vyhlídka, která by moderního řidiče jakkoliv lákala.

Co by tuto situaci mohlo vyřešit? Potenciálních cestiček je hned několik. Záleží ale na tom, kam se vůbec bude budoucnost ubírat. Jestliže svět půjde cestou regulací a tvrdých zákazů, pak se možná velice brzy dočkáme paniky a krachu. Pozvolný přesun na čistější zdroje energie v cestování by ale mohlo být mnohem lepší variantou.