Automobilka Volvo si pro nás nachystala novinku v podobě kompaktního SUV, které je nejmenším členem rodiny. Zároveň otevírá zcela novou řadu, která by mohla přivítat ještě další dva modely.

Volvo se sice nepředstavilo ve Frankfurtu, ale i přesto své fanoušky nezklamalo a přichystalo si pro ně velice milou premiéru nového modelu XC 40. Ta se sice nepovedla tak, jak si jí společnost naplánovala, jelikož snímky automobilu unikly díky vidu na internet o několik dní dříve, než bylo plánované datum premiéry, ale i přesto se jedná o velice povedený projekt, za který se nemusí Volvo stydět ani v nejmenším. Uniklé video paradoxně nemají na svědomí hackeři, ale sama společnost. Tedy její Maďarské zastoupení, které video zveřejnilo omylem na svých stránkách a poté jej zase rychle stáhlo.

Automobil velice potěšil svým designem, jelikož téměř do detailu kopíruje svůj koncept. Svým designem navazuje na větší SUV z rodiny, ovšem přináší nové designové prvky, které jej zásadním způsobem omlazují. Oproti loňskému konceptu automobil dostal kliky a také zpětná zrcátka. Ta byla původně nahrazena kamerami a kliky dveří byly zapuštěné. Jednalo se však o příliš náročná řešení a proto od nich bylo opuštěno. Ostatní však bylo zachováno a tak se můžeme těšit z velice povedené boční linie vozu, která si hraje s plechem a sklem.

Interiér vozu se hrdě hlásí k severské klasice. Palubní deska je tedy strohá a racionální, stejně jako u předchozích SUV modelů. Dotykový displej infotainmentu má skutečně bohaté rozměry a je vertikálně orientovaný. Známý je i tvar volantu. Automobil sází především na praktičnost a bohaté vnitřní prostory. Příkladem je posunutí vnitřních reproduktorů tak, aby se dalo do dveří vozu odkládat množství velkých předmětů jako je lahev na pití, notebook či tablet.

XC40 přináší také zcela novou řadu, ve které by se nám měly představit ještě další dva modely a to sedan a hatchback. Právě ten by měl nahradit aktuální V40.