Především pokud jste nadšenci do endura a podobných jezdecký stylů, tak mohou být jemné i drsnější pády víceméně na vašem každodenním jezdeckém programu. Mimo toho, že musíte hlídat svoji vlastní bezpečnost a zdraví je ale oprávněný strach také o motorku jako takovou.

Právě konstrukce motorky totiž může při troše smůly nakonec odnést i jednoduchou havárii dost slušným poškozením. Existují ale komponenty, které mohou ochránit vás i motorku před tím, aby se havárie stala ještě více nepříjemnou, než už je.

Protektory na rám motorky

Jedná se o speciální komponenty, které spousta jezdců nepoužívá. Vybírat si je můžete ve variantách tvrzených plastů, nebo mnohem pevnějších slitinových součástek. Důvodem, proč je jezdci často nepoužívají, je zvýšení váhy motorky. Výhody, které ale pádové protektory přinášejí jsou mnohem vyšší. Základní funkcí pádového protektoru je zakrytí těch oblastí motorky, které mohou být vystaveny možnosti zničení při pádu. Může tak jít o kryt měkčích částí mechanismu, nebo vstupů do pohybových částí, jako jsou speciální kryty na motor.

Ochrana páček na řídítka

Páčky na řídítkách odnesou nejen v případě motorek, ale i dalších podobných strojů, většinou tu největší škodu. Jednoduše stačí motoru otočit a letět přes řídítka. Šance, že páčky zůstanou netknuty je bohužel dost malá. Pomoci s ochranou ale mohou kryty páček, které jsou prevencí nejen před zničením a poškozením páček jako takových, ale mohou ochránit i ruku jezdce před odraženými kameny a celou řadou zranění při pádech.

Nejlepší je ale pochopitelně vůbec nepadat…

Lehko se řekne, ale zmenšit počet pádů není až tak jednoduché. Často se ale může stávat, že jsou pády zaviněny i konfigurací motorky nebo chybějícími doplňky než samotnou kvalitou jezdce. Mezi velice časté doplňky fungující proti prevenci nehod, jsou takzvané tankpady na nádrže. Speciální lepící plochy, které mají protiskluzový materiál. Jsou umístěny v místech, kde řidič třísly svírá motorku a účelem je snížení šance na to, že vyklouzne ze stabilní pozice. Jedná se sice o velice levný a drobný doplněk, ale ve správný moment můžete zjistit, že plní svoji funkci více než jenom dobře.