Auto je stroj, který se každodenním používáním opotřebovává. Nelze se tedy divit občasné návštěvě autoservisu, která je zapotřebí. Vyhněte se však návštěvám v době, kdy některé komponenty už dosloužily. V takovém případě se jedná o dražší čili nákladnější návštěvu servisu, než jakou jsou pravidelné kontroly. Poslouchejte auto a v ideálním případě neváhejte, pakliže jde znát opotřebení tlumičů.

Tlumiče hrají v autě zásadní roli

Tlumiče do auta patří mezi vůbec nejdůležitější komponenty v celém vozidle. Společně s pružinou a zavěšením zajišťují co nejlepší kontakt pneumatiky s vozovkou. Díky tlumičům do auta, ať už mluvíme o tlumičích Audi nebo tlumičích BMW, se tedy snáze potýkáme se zatáčkami nebo brzdíme tak, jak si to situace žádá. Brzdná dráha čili není nijak dlouhá a je tedy maximálně bezpečná.

Jelikož mají tlumiče bezesporu tak velký úkol v každém jednom vozidle, je důležité sledovat jejich opotřebení. Prakticky každý komponent ve vozidle je pouze spotřebním zbožím a tlumiče nejsou výjimkou. Jak tedy poznat, že je čas zavítat do servisu, protože výměna tohoto autodílu je zkrátka a dobře na místě?

Boční vítr napoví

Největším pomocníkem při určování toho, jestli jsou nebo nejsou tlumiče stále v kondici je boční vítr. Ten totiž způsobuje náklony celé karoserie. Pokud jsou při prudkých návalech větru velké nerovnosti v zatáčkách čili pokud auto doslova odskakuje (zejména zádě vozu), s tlumiči není něco v pořádku.

Kromě tohoto pohupování jsou poznávacím znamením také odezvy, které auto vydává na základě vašich pokynů. Například se zhoršuje celková citlivost pokynů volantu, také se prodlužuje velkou měrou brzdná dráha a smyk nastává daleko dříve, než by řidič očekával.

Servisáci však upozorňují řidiče na to, že kontrolovat by se měly tlumiče na pravidelné bázi, nikoliv až ve chvíli, kdy začnou zlobit.