Pořídili jste si nové auto a při změně ročního období nevíte, jaké disky pro své auto zvolit? Vybírat může mezi hliníkovými (alu) nebo ocelovými (plechovými) disky. Oba typy mají svá pro a proti a pro někoho může být těžké si vybrat. Naše tipy vám mohou pomoci s vaším výběrem.

Lehkost nebo kvalita?

Ocelová kola jsou velice odolná a mnohem lépe odolávají mechanickému poškození než aludisky. Na druhou stranu je hliník mnohem lehčí než ocel, tím pádem elektrony váží mnohem méně než ocelová kola, což se odrazí v jeho jízdních vlastnostech. Při parkování s aludisky musíte být opatrní, zejména v blízkosti obrubníků. Poškození aludisků je zpravidla trvalé.

Vzhled je také důležitý

Rozdíl mezi aludisky a plechovými koly je zřejmý na první pohled. Aludisky můžete vybírat v mnoha provedeních a své auto tak dokonale „vytunit“. Chromování a barevné odstíny dodají vašemu vozu styl, jakého s plechovými nedosáhnete. Plechové disky můžete doplnit pouze o plastové poklice.

Vliv na jízdní vlastnosti

Protože jsou aludisky mnohem lehčí než plechová kola, mnohem rychleji se s nimi rozjedete a také snadněji zabrzdíte. Na aludisky můžete nasadit širší kola a také malinko snižují spotřebu vašeho automobilu.

Pokud pojedete ve vyjetých kolejích nebo ve sněhu, poznáte, že se mnohem lépe ovládá automobil s plechovými disky. Díky vyšší hmotnosti sedí na vozovce lépe a řízení je ovladatelnější.

Údržba aludisků a plechových kol

V zimních měsících dostávají hliníkové disky zabrat od posypů, ale nerezaví jako je tomu u plechových kol. Plechová je nutné ošetřovat antikorozním krémem a pravděpodobně se nevyhnete namáhavému drhnutí.

Ačkoliv jsou plechová kola mnohem levnější než aludisky, odborníci je doporučují používat v zimních měsících. Nejideálnějším způsobem je mít letní gumy na aludiscích a na zimní používat plechová kola.