Výrobci i majitelé vozidel vozidel hledají ideál. Ideál krásy v kombinaci s užitnými vlastnostmi vozidla. Jde to ale dohromady? Taková litá kola jsou dobrým východiskem obou těchto požadovaných předností. Základní kámen úrazu je ten, že jedno vylučuje druhé. Příliš velká kola se negativně projeví ve spotřebě vozidla, zvyšují mrtvou váhu na tlumiči a v kombinaci s širokou pneumatikou zvyšují valivý odpor. Naopak malá alu kola nevypadají vůbec dobře, protože zbylý rozměr doplňuje pneumatika a nedokáží zajistit požadovanou bezpečnost.

Pro klasický rodinný hatchback typu VW Golf 7 se staly ideálem 16 palcová kola. Šestnáctky vypadají velmi reprezentativně a přitom jsou to dostatečně malá kola, která nezvyšují spotřebu a nepotřebují příliš široké pneumatiky. Je to takový kompromis. Na druhou stranu věci jsou tyto komplety dražší než patnáctipalcové sety. Právě proto výrobci vozidel radši instalují 15 palcová kola. Naopak sedmnáctky už jsou příliš velké a nízký profil pneumatiky se negativně projevuje do komfortu jízdy.

Šestnáctipalcová alu kola jsou kompromisem ze všech stran. Pneumatiky pro letní i zimní obutí lze pořídit za velmi přijatelné finanční prostředky. Na litých kolech lze bez problému točit pneumatiky za letní i zimní bez velké finanční újmy. A jakému autu taková kola nesluší, že?