Elektromobil je lákavý dopravní prostředek nejen pro automobilové nadšence. Pokud si ale jeden pořídíte, budete ho mít vůbec kde nabít?
Elektromobily zřejmě budou brzy relativně běžným dopravním prostředkem. Na západě popularita už dávno roste, u nás ale stále stagnuje. Zájemci o zakoupení elektromobilu se tak právem ptají, jestli budou mít mobil vůbec kde nabít. A na to vám v tomto článku odpovíme.
Veřejné dobíjecí stanice
Řekneme vám to narovinu. Pokud se v nejbližší době nic nezmění, budete mít s nabíjením elektromobilu problém. Veřejná infrastruktura totiž není tak robustní, aby mohla uspokojit poptávku při předpovídaném boomu. V Česku je zatím dobíjecích stanic jen velmi málo. Počítají se ve stovkách a naleznete je především ve velkých městech. Menší města nebo dokonce vesnice ale mají s dostatečným pokrytím problém.
V tuto chvíli se jeví jako nejlepší řešení dobíjení elektromobilu u centrálního bodu. Zatímco budete nabíjet, můžete si zatím skočit nakoupit nebo něco vyřídit. V některých zemích už ale vymýšlejí zajímavá řešení, která by mohla alespoň na chvíli pomoct. Zajímavým nápadem je například vyvedení chytrých zásuvek z pouličního osvětlení, což by mohlo zpočátku poptávku uspokojit.
Nabíjet můžete i doma
Jestliže tedy přemýšlíte o elektromobilu, zajistěte si také domácí elektro nabíječky. Připravte se ale na to, že vás to bude stát docela dost peněz. Domácí nabíječka elektromobilů v podobě wallboxu totiž bude potřebovat přípravu, kterou musí provést profesionálové. Musíte zajistit revizi rozvodů a v neposlední řadě také wallbox koupit a zařídit jeho montáž. Dohromady vás tak domácí nabíječky na elektroauta mohou vyjít i na 100 tisíc korun.
Spolehnout se samozřejmě můžete i na klasickou zásuvku. Počítejte ale s tím, že nabíjení elektromobilu bude trvat opravdu dlouho (i více než 15 hodin). Před pořízením elektromobilu si tedy raději zjistěte, jak je na tom vaše město s pokrytím centrálních stojanů na dobíjení. Pokud jich bude málo, připravte si 100 tisíc na domácí nabíječku.