Nepodceňujte význam dopravních značek

Silnice po celém světě jsou plné řidičů, kterým dodržování dopravních předpisů nic neříká. Bohužel tento fakt nakonec zpravidla odnášejí lidé, kteří vždycky udělají všechno správně, jen prostě měli smůlu. Teď si na chvíli zkuste představit, že by z vozovek a jejich okolí najednou zmizely dopravní značky. Dokážete si takový svět ve své hlavě vůbec vymodelovat? My sice ano, ale rozhodně to není příjemná vidina! Dopravní značky jsou skvělým nástrojem k usměrnění řidičů a neustále se vyvíjí. To vám ostatně blíže vysvětlíme v následujících řádcích.

Jak se dopravní značky v průběhu let změnily?

Na úvod je určitě dobré si připomenout, do jakých základních skupin se dopravní značky vlastně dělí. První skupinou jsou značky svislé. Ty se umisťují v blízkosti silnic na speciální kovové sloupky a dávají nám jasné signály, kde je potřeba dát přednost, kudy za žádnou cenu nesmíme jet nebo na kterých místech nemůžeme parkovat. Dělí se na:

  • výstražné
  • příkazové
  • upravující přednost
  • zákazové
  • informativní směrové
  • informativní provozní
  • další informativní
  • dodatkové tabulky

Dále tu máme také značky, které se nacházejí přímo na silnicích nebo na povrchu prostor určených k parkování. Vodorovné dopravní značky nám jasně určují jízdný pruhy a celkově mantinely, v nichž se můžeme a naopak nesmíme pohybovat. Zároveň se díky nim dozvíme o možnosti předjíždět či změnit jízdní pruh.

Speciální dopravní značení

Nyní se dostáváme k důvodu, kterým jsme se k sepsání tohoto článku inspirovali. Dopravní podmínky v České republice se totiž značně zlepšily poté, co se alespoň ve městech a vesnicích začaly používat zpomalovací prahy. Díky nim jsou řidiči nuceni dát nohu z plynu v místech, kde je to skutečně potřeba a na nichž obyčejné dopravní značky selhaly. Dále za zmínku stojí také parkovací zábrany, které ochrání soukromý pozemek od parkování vyloženě drzých řidičů.

Doufáme, že už dopravní značky vnímáte o něco důstojněji, protože ruku na srdce – rozhodně si to zaslouží. Stejně jako firmy, které se jejich tvorbou, prodejem a distribucí zabývají!

Tipy & rady

Pro udržitelnější pracovní oblečení: lepší opravit než recyklovat

Evropský parlament přijal směrnici, která se týká práva spotřebitele na opravu výrobků. Spravit elektrospotřebič je lepší než ho vyhodit. Může tak dojít k podpoře šetření zdrojů i v oděvním průmyslu. Cílem jsou udržitelné, recyklovatelné textilie a snížení množství odpadu. U poskytovatele textilních služeb Mewa je oprava pracovních oděvů již součástí služeb. Opravy jako součást běžného textilního servisu  […]

Read More
Tipy & rady

EIT InnoEnergy podpoří startupovou společnost Carbon Centrum, která se zabývá kompenzacemi založenými na datech

Platforma této společnosti umožňuje podnikům řídit emise typu Scope 3 sledováním uhlíkové stopy svých zaměstnanců.  února 2024 – Společnost EIT InnoEnergy, přední inovační motor v oblasti udržitelné energie, dnes oznámila novou investici do inovativního start-upu Carbon Centrum, který se zabývá energetickou transformací. Inovativní platforma Carbon Centrum, která je k dispozici korporátním klientům napříč různými odvětvími, […]

Read More
Tipy & rady

Rohože k zachycování oleje pro bezpečnou práci a ochranu životního prostředí

Nemusíte si dělat zbytečné starosti. Součástky zašpiněné od oleje stačí jen položit na rohož Multitex od Mewy a můžete se naplno soustředit na opravy. Zařízení i podlahy zůstanou čisté a pracoviště bezpečné. Vysoce savé podložky jsou k dispozici v systému pro opakované využití. Mewa je dodá, použité vyzvedne, vypere a opět přiveze přímo do dílny. […]

Read More